Три Чешми (археолошко наоѓалиште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Три Чешми is located in Македонија
Три Чешми
Местоположба на Три Чешми во Македонија
Местоположба 41°46′23″N 22°08′48″E / 41.77306° СГШ; 22.14667° ИГД / 41.77306; 22.14667Координати: 41°46′23″N 22°08′48″E / 41.77306° СГШ; 22.14667° ИГД / 41.77306; 22.14667
Основни податоци
Место Три Чешми
Општина Штип
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Три Чешмиархеолошко наоѓалиште во штипското село Три Чешми. Претставува населба од римското време. Лежи на 500 м југоисточно од селото, на левата страна од патот за Штип, во голем блок во сопственост на поранешен ЗИК „Црвена ѕвезда“.

Теренот е на блага падина со неколку ниски височинки на кои, уште во 1960 година, биле откриени остатоци од темели на поголеми објекти, градени од камен и вар, потоа фрагменти од керамички садови, питоси и тегули, делкани блокови од камен и рачни мелници. Најден е и долен дел од скулптурална претстава на божество на кој се гледа десното стапало поставено врз глава на овен.[1]

Наодот се чува во Заводот и музеј во Штип.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 443. ISBN 9989-649-28-6.