Стар Бунар (Балталија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Стар Бунар is located in Македонија
Стар Бунар
Местоположба на Стар Бунар во Македонија
Местоположба 41°38′27″N 22°16′41″E / 41.64083° СГШ; 22.27806° ИГД / 41.64083; 22.27806Координати: 41°38′27″N 22°16′41″E / 41.64083° СГШ; 22.27806° ИГД / 41.64083; 22.27806
Основни податоци
Место Балталија
Општина Штип
Тип

Археомак 2.0 графички знак (базилика).svg базилика


Период старохристијанско време
Портал „Археологија“

Стар Бунар археолошко наоѓалиште во штипското село Балталија. Наоѓалиштето претставува базилика од старохристијанско време [1][2]. Под селото, на десната страна на широкото речно корито, во ливадата на К. Младенов се насетуваат темели од ѕидови кои формираат основа на објект со димензии од 18 × 10 м, поставен во правец исток-запад. Димензиите, насоченоста и деловите од архитравна греда наведуваат на претпоставка за постоење на остатоци од базиликален објект.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 446. ISBN 9989649286.
  2. Штип