Ќерамидница (Долани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ќерамидница
археолошко наоѓалиште


Местоположба 41°41′36″N 22°12′06″E / 41.69333° СГШ; 22.20167° ИГД / 41.69333; 22.20167Координати: 41°41′36″N 22°12′06″E / 41.69333° СГШ; 22.20167° ИГД / 41.69333; 22.20167
Основни податоци
Место Долани
Општина Штип
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Ерџелијаархеолошко наоѓалиште во штипското село Долани. Наоѓалиштето претставува населба од доцноантичкото време. Се наоѓа на 1,5 км од патот Штип-Радовиш, на голема рамнина долга 500 м и широка 30 м, која лежи на левиот брег на реката Лакавица. По површината се среќаваат многубројни делови од керамички садови работени на колце, со црвена и сива боја и со различно профилирани врат и уста. Најдени се и два пирамидални тегови од печена земја.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 433. ISBN 9989649286.