Лакавица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лакавица
Лакавица is located in Македонија
Лакавица
Местоположба на Лакавица во Македонија
Координати 41°39′10″N 22°14′08″E / 41.65278° СГШ; 22.23556° ИГД / 41.65278; 22.23556Координати: 41°39′10″N 22°14′08″E / 41.65278° СГШ; 22.23556° ИГД / 41.65278; 22.23556
Општина Општина Штип
Население 139 жит.
(поп. 2002)
Надм. вис. 250 м

Лакавица е село во Општина Штип, во околината на градот Штип.Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа во областа Лакавица, по долината на реката Крива Лакавица, оддалечено 17,5 километри јужно од Штип, а 24 километри западно од Радовиш.

Историja[уреди | уреди извор]

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 139 жители. Следува табела на националната структура на населението[1]

Националност Вкупно
Македонци 111
Албанци 0
Турци 28
Роми 0
Власи 0
Срби 0
Бошњаци 0
Други 0

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Администрација и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. http://www.stat.gov.mk/publikacii/knigaX.pdf Попис во Македонија 2002. - Книга 10.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]