Прејди на содржината

Горачино (археолошко наоѓалиште)

Координати: 41°38′27″N 22°16′41″E / 41.64083° СГШ; 22.27806° ИГД / 41.64083; 22.27806
Од Википедија — слободната енциклопедија
Горачино


Местоположба 41°38′27″N 22°16′41″E / 41.64083° СГШ; 22.27806° ИГД / 41.64083; 22.27806
Основни податоци
Место Горачино
Општина Штип
Тип

 депо на монети


Период римско време
Портал „Археологија“

Горачиноархеолошко наоѓалиште во штипското село Горачино. Претставува депо на монети од римското време. Во 1966 година во атарот на селото биле најдени повеќе бронзени монети од кои се зачувани 8 примероци, и тоа 4 од Антонин Пиј и 4 од Фаустина, исковани во Пауталија. Монетите се чуваат во Заводот и музеј во Штип.[1]

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 430, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069