Логур (Шопур)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Местоположба 41°38′08″N 22°17′58″E / 41.63556° СГШ; 22.29944° ИГД / 41.63556; 22.29944Координати: 41°38′08″N 22°17′58″E / 41.63556° СГШ; 22.29944° ИГД / 41.63556; 22.29944
Основни податоци
Место Шопур
Општина Штип
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Логурархеолошко наоѓалиште во штипското село Шопур. Наоѓалиштето претставува средновековна некропола. На 2,5 км југоисточно од селото се гледаат гробови покриени со монолитни камени плочи, поставени во правец запад-исток. Според кажувањата на селаните, постоеле и темели од некаков објект, можеби црквичка.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 446. ISBN 9989649286.