Стари Гробишта (Ново Село)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Стари Гробишта
археолошко наоѓалиште
Стари Гробишта is located in Македонија
Стари Гробишта
Местоположба на Стари Гробишта во Македонија
Местоположба 41°36′33″N 22°18′14″E / 41.60917° СГШ; 22.30389° ИГД / 41.60917; 22.30389Координати: 41°36′33″N 22°18′14″E / 41.60917° СГШ; 22.30389° ИГД / 41.60917; 22.30389
Основни податоци
Место Ново Село
Општина Штип
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Стари Гробиштаархеолошко наоѓалиште во штипското село Ново Село. Наоѓалиштето претставува средновековна некропола. Северозападно од селото, односно од североисточната страна на наоѓалиштето Бара, под ридот Плоча има зарамнето плато на кое се претпоставува постоење на некропола.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 438, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069