Чука (Долани)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Местоположба 41°41′36″N 22°12′06″E / 41.69333° СГШ; 22.20167° ИГД / 41.69333; 22.20167Координати: 41°41′36″N 22°12′06″E / 41.69333° СГШ; 22.20167° ИГД / 41.69333; 22.20167
Основни податоци
Место Долани
Општина Штип
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Чукаархеолошко наоѓалиште во штипското село Долани. Наоѓалиштето претставува населба и некропола од доцноантичкото време. Се наоѓа на зарамнета тераса на левиот брег на реката Лакавица, оддалечена 1 км десно од патот Штип-Радовиш, со површина од околу 2 хектара. Според кажувањата на еден жител, при орањето на нивите биле откривани темели од ѕидови, а друг жител откопал гроб со конструкција од камени плочи, без прилози. Денес на површината се забележуваат делови од керамички садови тегули и градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 433. ISBN 9989649286.