Плоча (Брест)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Плоча


Местоположба 41°36′23″N 22°19′22″E / 41.60639° СГШ; 22.32278° ИГД / 41.60639; 22.32278Координати: 41°36′23″N 22°19′22″E / 41.60639° СГШ; 22.32278° ИГД / 41.60639; 22.32278
Основни податоци
Место Брест
Општина Штип
Тип

Археомак 2.0 графички знак (градиште).svg градиште


Период среден век
Портал „Археологија“

Плочаархеолошко наоѓалиште во штипското село Брест. Наоѓалиштето претставува градиште од средниот век.[1] Претставува висок рид што се издига на патот Штип-Радовиш, од десната страна. Има зарамнето плато на кое се забележуваат остатоци од темели на бедем и фрагменти од керамички садови. Т. Томоски на ова место го лоцира средновековниот град Добрун.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 429. ISBN 9989649286.