Кисетарла (Почивало)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кисетарла is located in Македонија
Кисетарла
Местоположба на Кисетарла во Македонија
Местоположба 41°42′18″N 22°23′01″E / 41.70500° СГШ; 22.38361° ИГД / 41.70500; 22.38361Координати: 41°42′18″N 22°23′01″E / 41.70500° СГШ; 22.38361° ИГД / 41.70500; 22.38361
Основни податоци
Место Почивало
Општина Штип
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Кисетарлаархеолошко наоѓалиште во штипското село Почивало. Наоѓалиштето претставува средновековна црква со некропола. На 1,5 км источно од селото има урнатини од црквичка градена од приделкан камен и кал, со приближни димензии со 8 × 4 м. Околу неа има гробови со монолитни камени плочи.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 439. ISBN 9989649286.