Мадемска Река (Шопур)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мадемска Река
археолошко наоѓалиште
Мадемска Река is located in Македонија
Мадемска Река
Местоположба на Мадемска Река во Македонија
Местоположба 41°38′08″N 22°17′58″E / 41.63556° СГШ; 22.29944° ИГД / 41.63556; 22.29944Координати: 41°38′08″N 22°17′58″E / 41.63556° СГШ; 22.29944° ИГД / 41.63556; 22.29944
Основни податоци
Место Шопур
Општина Штип
Тип

Археомак 2.0 графички знак (рудник).svg рудник


Период римско време
Портал „Археологија“

Мадемска Река археолошко наоѓалиште во штипското село Шопур. Наоѓалиштето претставува рудник од римско време [1],[2].

Рудникот се наоѓа покрај реката Мадемска река, каде што некогаш топеле железна руда. Рудникот е од римско време[3].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 446. ISBN 9989649286.
  2. Штип
  3. [1]