Бунар (Лесковица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бунар is located in Македонија
Бунар
Местоположба на Бунар во Македонија
Местоположба 41°35′45″N 22°14′38″E / 41.59583° СГШ; 22.24389° ИГД / 41.59583; 22.24389Координати: 41°35′45″N 22°14′38″E / 41.59583° СГШ; 22.24389° ИГД / 41.59583; 22.24389
Основни податоци
Место Лесковица
Општина Штип
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Бунарархеолошко наоѓалиште во местото Лесковица општина Штип.

Наоѓалиштето претставува населба од доцната антика.

Во нивите на браќата Јаневи, што се наоѓаат североисточно од селото, на левата страна на реката Лакавица има расфрлени тегули и друг градежен материјал. На крајот на едната нива има стар бунар на чиј отвор има четири блока од камен со издлабени жлебови.[1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 437, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069