Стаиќувез (Почивало)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Стаиќувез is located in Македонија
Стаиќувез
Местоположба на Стаиќувез во Македонија
Местоположба 41°42′18″N 22°23′01″E / 41.70500° СГШ; 22.38361° ИГД / 41.70500; 22.38361Координати: 41°42′18″N 22°23′01″E / 41.70500° СГШ; 22.38361° ИГД / 41.70500; 22.38361
Основни податоци
Место Почивало
Општина Штип
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Стаиќувезархеолошко наоѓалиште во штипското село Почивало. Наоѓалиштето претставува средновековна некропола. На висорамнинката што се наоѓа на 1 км северно од селото, а десно од патот Штип-Кошево, се гледаат камени плочи од гробови со насоченост запад-исток. Во непосредната близина има големи карпи со врежани крстови.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 439. ISBN 9989649286.