Сопот (Лесковица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сопот
археолошко наоѓалиште
Сопот is located in Македонија
Сопот
Местоположба на Сопот во Македонија
Местоположба 41°35′45″N 22°14′38″E / 41.59583° СГШ; 22.24389° ИГД / 41.59583; 22.24389Координати: 41°35′45″N 22°14′38″E / 41.59583° СГШ; 22.24389° ИГД / 41.59583; 22.24389
Основни податоци
Место Лесковица
Општина Штип
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцна антика
Портал „Археологија“

Сопотархеолошко наоѓалиште во местото Лесковица општина Штип.

Наоѓалиштето претставува населба од доцна антика [1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]