Гробишта (Доброшани)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Местоположба 41°44′33″N 22°04′36″E / 41.74250° СГШ; 22.07667° ИГД / 41.74250; 22.07667Координати: 41°44′33″N 22°04′36″E / 41.74250° СГШ; 22.07667° ИГД / 41.74250; 22.07667
Основни податоци
Место Доброшани
Општина Штип
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Гробиштаархеолошко наоѓалиште во штипското село Доброшани. Наоѓалиштето претставува средновековна некропола. На 600 метри северно од селото, покрај коритото на суводолицата на Слатински Дол се откриени гробови со насоченост исток-запад и со различни конструкции. Едни се од камени плочи, а други од реден камен, со и без покривни плочи.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 433, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069