Поле (Софилари)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Местоположба 41°42′33″N 22°08′12″E / 41.70917° СГШ; 22.13667° ИГД / 41.70917; 22.13667Координати: 41°42′33″N 22°08′12″E / 41.70917° СГШ; 22.13667° ИГД / 41.70917; 22.13667
Основни податоци
Место Софилари
Општина Штип
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Поле археолошко наоѓалиште во местото Софилари општина Штип.

Наоѓалиштето претставува населба од доцната антика.

Лежи на голема рамнина со благ пад на источната страна, пред влезот во селото. На површината има фрагменти од керамички садови, градежни тули и тегули. Со орањето мештаните раскопувале темели од ѕидови, а биле најдени и неколку питоси кои не се зачувани.[1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 441, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069