Гробишта (Скандалци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гробишта is located in Македонија
Гробишта
Местоположба на Гробишта во Македонија
Местоположба 41°43′42″N 22°04′03″E / 41.72833° СГШ; 22.06750° ИГД / 41.72833; 22.06750Координати: 41°43′42″N 22°04′03″E / 41.72833° СГШ; 22.06750° ИГД / 41.72833; 22.06750
Основни податоци
Место Скандалци
Општина Штип
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Гробиштаархеолошко наоѓалиште во штипското село Скандалци. Наоѓалиштето претставува доцносредновековна некропола. Помеѓу урнатините од напуштеното село и коритото на Брегалница има рамнина на која се гледаат остатоци од мала црква, градена од камен и кал со димензии од 7.70 × 4.10 м. Ѕидовите се зачувани во височина од 1 до 1.80 м и на внатрешната страна имаат малтер со траги од живопис. Околу црквата има некропола со гробови од кои некои се со монолитни камени плочи, а некои ѕидани во облик на саркофаг.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 441. ISBN 9989649286.