Голема Нива (Лесковица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Голема Нива is located in Македонија
Голема Нива
Местоположба на Голема Нива во Македонија
Местоположба 41°35′45″N 22°14′38″E / 41.59583° СГШ; 22.24389° ИГД / 41.59583; 22.24389Координати: 41°35′45″N 22°14′38″E / 41.59583° СГШ; 22.24389° ИГД / 41.59583; 22.24389
Основни податоци
Место Лесковица
Општина Штип
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Голема Нива археолошко наоѓалиште во местото Лесковица општина Штип.

Наоѓалиштето претставува населба од доцната антика.

На 2,5 км источно од селото има зарамнета падина што се спушта кон коритото на реката Лакавица. Во нивите на Д. Стојанов, П. Ефтимов, А. Ласков и Б. Лазаров се забележуваат парчиња од тегули, имбрекси и градежен камен.[1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 437, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069