Прејди на содржината

Исарл’к (Почивало)

Координати: 41°42′18″N 22°23′01″E / 41.70500° СГШ; 22.38361° ИГД / 41.70500; 22.38361
Од Википедија — слободната енциклопедија
Исарл’к


Местоположба 41°42′18″N 22°23′01″E / 41.70500° СГШ; 22.38361° ИГД / 41.70500; 22.38361
Основни податоци
Место Почивало
Општина Штип
Тип

 градиште


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Исарл’к археолошко наоѓалиште во штипското село Почивало. Претставува градиште од доцноантичко време [1],[2] На околу 2,5 км источно од селото се издига висок рид со стрмни падини и со единствен пристап од источната страна. Во подножјето течат Калич Дере и Кажалска Река. На самиот врв има зарамнето плато од дваесетина декари, окружено со остатоци од темели на широк бедем, наместа прилично добро видливи. По површината има парчиња од кршени тули и градежен камен.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 446. ISBN 9989649286.
  2. „Штип“. Архивирано од изворникот на 2020-09-30. Посетено на 2020-08-24.