Црква Св. Спас (Ново Село)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Црква Св. Спас
археолошко наоѓалиште


Местоположба 41°44′6″N 22°10′55″E / 41.73500° СГШ; 22.18194° ИГД / 41.73500; 22.18194Координати: 41°44′6″N 22°10′55″E / 41.73500° СГШ; 22.18194° ИГД / 41.73500; 22.18194
Основни податоци
Место Ново Село
Општина Штип
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Црква Св. Спасархеолошко наоѓалиште во штипската населба Ново Село. Наоѓалиштето претставува средновековна црква со некропола. Се наоѓа на левата страна на реката Отиња, на падините на ридот Кумлак, на околу 100 м од последните куќи на Ново Село. Изградена е во 1369 година од војводата Димитар, а повторно живописана во 1601 година од зограф Јован. Околу неа има некропола, едни гробови ѕидани од камен, другите од монолитни камени плочи, со различна временска припадност.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 439, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069