Црквиште (Софилари)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Местоположба 41°42′33″N 22°08′12″E / 41.70917° СГШ; 22.13667° ИГД / 41.70917; 22.13667Координати: 41°42′33″N 22°08′12″E / 41.70917° СГШ; 22.13667° ИГД / 41.70917; 22.13667
Основни податоци
Место Софилари
Општина Штип
Тип

Археомак 2.0 графички знак (вила рустика).svg вила рустика


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Црквиште археолошко наоѓалиште во местото Софилари општина Штип. Наоѓалиштето претставува вила рустика од доцната антика. Се наоѓа на левиот брег на [[Брегалница, западно од зградите на задругата „Братство“. Теренот е рамнина која на јужната страна постепено се крева и се надоврзува на селскиот рид. На простор од 80 × 35 м се забележуваат остатоци од темели на 4 простории со димензии од 4 × 4 и 4 × 5 м, поставени една до друга. Се насетуваат темели и од други простории, а една од нив завршува апсидно. Вкупната должина на објектот изнесува околу 30 м. Во литературата е заведен како средновековна црква[1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 441, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069