Св. Архангел Михаил (Штип)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Св. Архангел Михаил
археолошко наоѓалиште
Св. Архангел Михаил is located in Македонија
Св. Архангел Михаил
Местоположба на Св. Архангел Михаил во Македонија
Местоположба 41°44′00″N 22°11′00″E / 41.73333° СГШ; 22.18333° ИГД / 41.73333; 22.18333Координати: 41°44′00″N 22°11′00″E / 41.73333° СГШ; 22.18333° ИГД / 41.73333; 22.18333
Основни податоци
Место Штип
Општина Штип
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Св. Архангел Михаил или Фитијаархеолошко наоѓалиште во градот Штип. Наоѓалиштето претставува средновековна црква и некропола. Се наоѓа во долниот дел на падините на ридот Исар, од источната страна, покрај патот што води за кај тврдината. Изградена е во 1344 година со средства на протосевастот Хреља. Има купола, апсида, однадвор шестострано обликувана и основа во облик на пишан крст. Фасадните ѕидови се обработени во керамопластика. Околу црквата се наѕираат камени конструкции од гробови.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 449. ISBN 9989649286.