Св. Власиј (Штип)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Местоположба 41°44′00″N 22°11′00″E / 41.73333° СГШ; 22.18333° ИГД / 41.73333; 22.18333Координати: 41°44′00″N 22°11′00″E / 41.73333° СГШ; 22.18333° ИГД / 41.73333; 22.18333
Основни податоци
Место Штип
Општина Штип
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква


Период среден век
Портал „Археологија“

Св. Власиј археолошко наоѓалиште во градот Штип. Наоѓалиштето претставува црква од среден век.

Според историските извори, црквата била подигната во првата половина на XIV век од ктиторот Станислав кој во 1377 година ја приложил на Хиландар. Сместена е на едно зарамнето плато на северната страна во подножјето на Исар, над зградата на некогашната кланица. На површината се забележуваат остатоци од темели, парчиња од варов малтер со траги од боја (фрески?) и друг градежен материјал.[1],[2].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 439, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069
  2. Штип