Пилав Тепе (Шопур)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пилав Тепе


Местоположба 41°37′38″N 22°18′38″E / 41.62722° СГШ; 22.31056° ИГД / 41.62722; 22.31056Координати: 41°37′38″N 22°18′38″E / 41.62722° СГШ; 22.31056° ИГД / 41.62722; 22.31056
Основни податоци
Место Шопур
Општина Штип
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (градиште).svg градиште


Период неолитско време
римско време
Портал „Археологија“

Пилав Тепе археолошко наоѓалиште во штипското село Шопур. Наоѓалиштето претставува градиште од неолитско време и римско време[1][2].

Лево од патот Штип - Радовиш, помеѓу дваесет и првиот и дваесет и четвртиот километар се издига високиот рид во облик на конус наречен Пилав Тепе, опкружен од сите страни со стрмни падини, на кој се забележуваат остатоци од мал акропол, од II-IV век. Во подножјето на една од падините, што се спушта кон десниот брег на Лакавица, има зарамнето плато на кое се среќаваат фрагменти од неолитски керамички садови.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 446. ISBN 9989649286.
  2. Штип