Исар (Хаџи-Хамзали)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Исар is located in Македонија
Исар
Местоположба на Исар во Македонија
Местоположба 41°40′58″N 22°02′10″E / 41.68278° СГШ; 22.03611° ИГД / 41.68278; 22.03611Координати: 41°40′58″N 22°02′10″E / 41.68278° СГШ; 22.03611° ИГД / 41.68278; 22.03611
Основни податоци
Место Хаџи-Хамзали
Општина Штип
Тип

Археомак 2.0 графички знак (кастел).svg кастел


Период римско време
Портал „Археологија“

Исарархеолошко наоѓалиште во штипското село Хаџи-Хамзали. Наоѓалиштето претставува римски кастел. Оваа градба го контролирала патот Стоби-Астибо-Пауталија (денешен Ќустендил).[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 440. ISBN 9989649286.