Ерџелија (Долани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ерџелија is located in Македонија
Ерџелија
Местоположба на Ерџелија во Македонија
Местоположба 41°41′36″N 22°12′06″E / 41.69333° СГШ; 22.20167° ИГД / 41.69333; 22.20167Координати: 41°41′36″N 22°12′06″E / 41.69333° СГШ; 22.20167° ИГД / 41.69333; 22.20167
Основни податоци
Место Долани
Општина Штип
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Ерџелијаархеолошко наоѓалиште во штипското село Долани. Наоѓалиштето претставува населба од доцноантичкото време. Се наоѓа во непосредната близина на наоѓалиштето Кале - Градиште. На мала површина се среќаваат делови од керамички садови, тегули, тули и градежен камен од мала населба.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 433. ISBN 9989649286.