Долна Бежанија (Криви Дол)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Долна Бежанија
археолошко наоѓалиште
Долна Бежанија is located in Македонија
Долна Бежанија
Местоположба на Долна Бежанија во Македонија
Местоположба 41°47′13″N 22°06′18″E / 41.78694° СГШ; 22.10500° ИГД / 41.78694; 22.10500Координати: 41°47′13″N 22°06′18″E / 41.78694° СГШ; 22.10500° ИГД / 41.78694; 22.10500
Основни податоци
Место Криви Дол
Општина Штип
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период бронзено време
Портал „Археологија“

Долна Бежанијаархеолошко наоѓалиште во штипското село Криви Дол. Наоѓалиштето претставува населба од бронзеното време. На 1,5 км јужно од селото, во подножјето на Лозарски Рид има простор околу 1,200 м2 пресечен со суводолица, на кој се среќааваат делови од керамички садови и орудија од камен и коска.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 436. ISBN 9989649286.