Рамниште (Долани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Рамниште
археолошко наоѓалиште
Рамниште is located in Македонија
Рамниште
Местоположба на Рамниште во Македонија
Местоположба 41°41′36″N 22°12′06″E / 41.69333° СГШ; 22.20167° ИГД / 41.69333; 22.20167Координати: 41°41′36″N 22°12′06″E / 41.69333° СГШ; 22.20167° ИГД / 41.69333; 22.20167
Основни податоци
Место Долани
Општина Штип
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Кутлевецархеолошко наоѓалиште во штипското село Долани. Наоѓалиштето претставува населба од римското време. На околу 100 м јужно од селото, на една мала височинка со зарамнето плато, кое зафаќа 1,5 хектар, се среќаваат делови од керамички садови, тули, тегули и кршен камен. Во нивата на еден жител биле најдени монети од времето на Диоклецијан. Местото е познато уште под името Десетски Гумна.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 433. ISBN 9989649286.