Полиса (Црешка)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Местоположба 41°42′16.92″N 21°58′51.96″E / 41.7047000° СГШ; 21.9811000° ИГД / 41.7047000; 21.9811000Координати: 41°42′16.92″N 21°58′51.96″E / 41.7047000° СГШ; 21.9811000° ИГД / 41.7047000; 21.9811000
Основни податоци
Место Црешка
Општина Штип
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква


Период железно време
среден век
Портал „Археологија“

Полисаархеолошко наоѓалиште во штипското село Црешка. Наоѓалиштето претставува некропола — тумули од железното време и средновековна црква со некропола. На 2 км јужно од селото и на околу 500 м источно од наоѓалиштето Исар има зарамнето плато на кое се наоѓаат 5 могили подигнати близу една до друга без особен ред. Сите се доста добро зачувани и со приближно исти димензии, односно, високи сè до 1.20 м и со пречник во основата до 16 м. На западниот крај на теренот се гледаат урнатини на мал објект, со насоченост исток-запад, а и околу нив монолитни покривни плочи од гробови.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 444. ISBN 9989649286.