Св. Архангел Главатов (Штип)

Координати: 41°44′00″N 22°11′00″E / 41.73333° СГШ; 22.18333° ИГД / 41.73333; 22.18333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Св. Архангел Главатов


Местоположба 41°44′00″N 22°11′00″E / 41.73333° СГШ; 22.18333° ИГД / 41.73333; 22.18333
Основни податоци
Место Штип
Општина Штип
Тип

 црква


Период среден век
Портал „Археологија“

Св. Архангел Главатов археолошко наоѓалиште во градот Штип. Претставува црква од среден век.

Се наоѓа во маалото Стар Конак, во дворот на Музичкото училиште, една од постарите училишни згради во градот. Била подигната во XIV век, а околу 1378 година била приложена на светогорскиот манастир Св. Пантелејмон од страна на браќата Дејанови. Црквата е реконструирана во целост, со тоа што дел од стариот јужен ѕид и апсидата со нишата на ѓаконикот се зачувани и конзервирани[1],[2].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 439, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069
  2. Штип