Дабјата (Лесковица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дабјата
археолошко наоѓалиште
Дабјата is located in Македонија
Дабјата
Местоположба на Дабјата во Македонија
Местоположба 41°35′45″N 22°14′38″E / 41.59583° СГШ; 22.24389° ИГД / 41.59583; 22.24389Координати: 41°35′45″N 22°14′38″E / 41.59583° СГШ; 22.24389° ИГД / 41.59583; 22.24389
Основни податоци
Место Лесковица
Општина Штип
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцна антика
Портал „Археологија“

Дабјата археолошко наоѓалиште во местото Лесковица општина Штип.

Наоѓалиштето претставува населба од доцна антика.

На падините на Серта, на околу 1 км југоисточно од селото лежат нивите на Лазо и Ладе Протоѓерови, Дино Јованов и други, во кои има голем број фрагменти од тегули, тули, керамички садови и големи питоси. Оттука било извадено големо количество градежен камен кој е вграден во селскиот дом[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 437, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069