Гробишта (Суво Грло)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гробишта - Чукарки
археолошко наоѓалиште


Местоположба 41°51′49″N 22°07′46″E / 41.86361° СГШ; 22.12944° ИГД / 41.86361; 22.12944Координати: 41°51′49″N 22°07′46″E / 41.86361° СГШ; 22.12944° ИГД / 41.86361; 22.12944
Основни податоци
Место Суво Грло
Општина Штип
Тип

Археомак 2.0 графички знак (могила).svg могила


Период римско време
Портал „Археологија“

Гробишта - Чукарки археолошко наоѓалиште во местото Суво Грло општина Штип. Наоѓалиштето претставува могили од римско време. Под селото, во рамнината на левиот брег на реката Лакавица и на околу 1 км десно од патот Штип - Радовиш, до скоро време можеле да се видат три могили, на чии димензии подетално укажуваат М. И Д. Гарашанин. Покрај могилата II има стар бунар во кој се фрлени делови од стебло на столб од зелен песочник, со пречник од 0,30 м. Од непознати причини, во 1994 година могилите се целосно уништени од страна на АРМ. Од гробовите што се наоѓале во нив се прибрани неколку фрагменти[1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 442, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069