Хисар (Топлик)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хисар is located in Македонија
Хисар
Местоположба на Хисар во Македонија
Местоположба 41°40′38″N 22°04′18″E / 41.67722° СГШ; 22.07167° ИГД / 41.67722; 22.07167Координати: 41°40′38″N 22°04′18″E / 41.67722° СГШ; 22.07167° ИГД / 41.67722; 22.07167
Основни податоци
Место Топлик
Општина Штип
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Хисарархеолошко наоѓалиште во штипското село Топлик. Претставува населба од доцноантичко време. На тромеѓата меѓу атарите на селата Топлик, Едеклерци и Хаџи-Хамзали, на висок рид со зарамнета висорамнинка се забележуваат остатоци од темели на ѕидови.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 443. ISBN 9989-649-28-6.