Ѕидини (Шопур)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Местоположба 41°38′08″N 22°17′58″E / 41.63556° СГШ; 22.29944° ИГД / 41.63556; 22.29944Координати: 41°38′08″N 22°17′58″E / 41.63556° СГШ; 22.29944° ИГД / 41.63556; 22.29944
Основни податоци
Место Шопур
Општина Штип
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период среден век
Портал „Археологија“

Ѕидиниархеолошко наоѓалиште во штипското село Шопур. Наоѓалиштето претставува населба од среден век[1],[2].

Во нивите на Б. Ристов и Б. Стојанов, што се наоѓаат 2 км источно од селото, со орањето биле откривани темели од објекти. По површината има парчиња од тегули, тули и друг градежен материјал, а исто така и фрагменти од керамички садови.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 446. ISBN 9989649286.
  2. Штип