Крундилов Дол (Брест)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Крундилов Дол
археолошко наоѓалиште
Крундилов Дол is located in Македонија
Крундилов Дол
Местоположба на Крундилов Дол во Македонија
Местоположба 41°36′23″N 22°19′22″E / 41.60639° СГШ; 22.32278° ИГД / 41.60639; 22.32278Координати: 41°36′23″N 22°19′22″E / 41.60639° СГШ; 22.32278° ИГД / 41.60639; 22.32278
Основни податоци
Место Брест
Општина Штип
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Крундилов Долархеолошко наоѓалиште во штипското село Брест. Наоѓалиштето претставува населба од доцноантичкото време.[1] На 1,5 км источно од селото, според кажувањата на В. Здравков, се наоѓаат остатоци од градежен материјал и парчиња од тули и тегули.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 429. ISBN 9989649286.