Јарма (Селце)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јарма
археолошко наоѓалиште
Јарма is located in Македонија
Јарма
Местоположба на Јарма во Македонија
Местоположба 41°42′33″N 22°08′12″E / 41.70917° СГШ; 22.13667° ИГД / 41.70917; 22.13667Координати: 41°42′33″N 22°08′12″E / 41.70917° СГШ; 22.13667° ИГД / 41.70917; 22.13667
Основни податоци
Место Селце
Општина Штип
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцна антика
Портал „Археологија“

Јарма археолошко наоѓалиште во местото Селце општина Штип. Наоѓалиштето претставува населба од доцна антика. На околу 700 м северно од селото, во подножјето на ридот Страна има блага падина што се спушта кон север. На површина од 2 хектара се среќаваат фрагменти од керамички садови, тегули и друг градежен материјал чија концентрација е малку поголема во нивите на Благој Манасиќ и Исмет Асанов [1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 441, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069