Гробишта (Пенуш)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гробишта
археолошко наоѓалиште
Гробишта is located in Македонија
Гробишта
Местоположба на Гробишта во Македонија
Местоположба 41°42′43″N 22°06′25″E / 41.71194° СГШ; 22.10694° ИГД / 41.71194; 22.10694Координати: 41°42′43″N 22°06′25″E / 41.71194° СГШ; 22.10694° ИГД / 41.71194; 22.10694
Основни податоци
Место Пенуш
Општина Штип
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Гробиштаархеолошко наоѓалиште во штипското село Пенуш. Наоѓалиштето претставува средновековна црква со некропола. Среде село, на зарамнето плато со површина со 80 × 20 м има гробови со конструкции од камени плочи, поставени во правец запад-исток. Северно од нив се гледаат урнатини од темели на црквичка со димензии 10 × 6 м. Во 1950 година, во времето на изградбата на задружниот магацин, биле раскопани и уништени повеќе гробви поставени во 3 хоризонтални реда, градени од камени плочи.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 439, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069