Јаребичова Вода (Долани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јаребичова Вода
археолошко наоѓалиште
Јаребичова Вода is located in Македонија
Јаребичова Вода
Местоположба на Јаребичова Вода во Македонија
Местоположба 41°41′36″N 22°12′06″E / 41.69333° СГШ; 22.20167° ИГД / 41.69333; 22.20167Координати: 41°41′36″N 22°12′06″E / 41.69333° СГШ; 22.20167° ИГД / 41.69333; 22.20167
Основни податоци
Место Долани
Општина Штип
Тип

Археомак 2.0 графички знак (аквадукт).svg аквадукт


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Јаребичова Водаархеолошко наоѓалиште во штипското село Долани. Наоѓалиштето претставува водовод од доцноантичкото време. На 400 м источно од селото, покрај чешмата, еден жител открил керамички тубули од водовод кој веројатно бил поврзан со утврдената населба на наоѓалиштето Кале - Градиште.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 433. ISBN 9989649286.