Селски Гробишта (Драгоево)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Селски Гробишта
археолошко наоѓалиште
Селски Гробишта is located in Македонија
Селски Гробишта
Местоположба на Селски Гробишта во Македонија
Местоположба 41°40′23″N 22°08′00″E / 41.67306° СГШ; 22.13333° ИГД / 41.67306; 22.13333Координати: 41°40′23″N 22°08′00″E / 41.67306° СГШ; 22.13333° ИГД / 41.67306; 22.13333
Основни податоци
Место Драгоево
Општина Штип
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Селски Гробиштаархеолошко наоѓалиште во штипското село Драгоево. Наоѓалиштето претставува средновековна црква со некропола. На источниот раб на селото има зарамнето плато, долго 70 м и широко 60 м, на кое се наоѓаат урнатини од мала црквичка и околу неа гробови со камени конструкции, покриени со монолитни плочи поставени правец исток-запад.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 435, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069