Св. Илија (Штип)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Местоположба 41°44′00″N 22°11′00″E / 41.73333° СГШ; 22.18333° ИГД / 41.73333; 22.18333Координати: 41°44′00″N 22°11′00″E / 41.73333° СГШ; 22.18333° ИГД / 41.73333; 22.18333
Основни податоци
Место Штип
Општина Штип
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква


Период среден век
Портал „Археологија“

Св. Илија археолошко наоѓалиште во градот Штип. Наоѓалиштето претставува црква од среден век.

Се наоѓа на левата страна од градот, над Текстилното училиште. Според преданието меѓу населението, џамијата на Хусамедин Мехмед-паша од крајот на XVII век била изградена врз темели на црква од XIII-XIV век посветена на св. Илија[1],[2].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 439, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069
  2. Штип