Кутлевец (Долани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кутлевец
археолошко наоѓалиште
Кутлевец is located in Македонија
Кутлевец
Местоположба на Кутлевец во Македонија
Местоположба 41°41′36″N 22°12′06″E / 41.69333° СГШ; 22.20167° ИГД / 41.69333; 22.20167Координати: 41°41′36″N 22°12′06″E / 41.69333° СГШ; 22.20167° ИГД / 41.69333; 22.20167
Основни податоци
Место Долани
Општина Штип
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Кутлевецархеолошко наоѓалиште во штипското село Долани. Наоѓалиштето претставува населба од римското време. Се наоѓа на 12-тиот километар од двете страни на патот Штип-Радовиш, на десниот брег на реката Лакавица, во близината доланските трла. Теренот е рамнина, на југоисточниот крај опкружена со мали височинки, на која по површина има делови од керамички садови со сива боја и делови од тегули. Најдени се и остатоци од темели на грнчарска фурна.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 433. ISBN 9989649286.