Кошево

Координати: 41°42′11″N 22°20′51″E / 41.70306° СГШ; 22.34750° ИГД / 41.70306; 22.34750
Од Википедија — слободната енциклопедија
Кошево
Кошево во рамките на Македонија
Кошево
Местоположба на Кошево во Македонија
Кошево на карта

Карта

Координати 41°42′11″N 22°20′51″E / 41.70306° СГШ; 22.34750° ИГД / 41.70306; 22.34750
Општина Штип
Население 4 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 30026
Надм. вис. 420 м
Кошево на општинската карта

Атарот на Кошево во рамките на општината
Кошево на Ризницата

Кошево — село во Општина Штип, во околината на градот Штип.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа во подножјето на Плачковица, оддалечено 14 километри југоисточно од Штип.

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Население[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948197—    
1953230+16.8%
1961202−12.2%
1971153−24.3%
198142−72.5%
ГодинаНас.±%
199121−50.0%
199417−19.0%
20025−70.6%
20214−20.0%

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Кошево живееле 150 жители, сите Македонци.[2] Според егзархискиот секретар Димитар Мишев, во 1905 година во Кошево имало 184 Македонци, под врховенството на Бугарската егзархија.[3]

Според германска карта издадена во 1941 година, а заснована на пописот на Кралството Југославија од 1931 година, селото имало 150 Македонци.[4]

Според пописот од 2002 година во селото Кошево живеат 5 жители, сите Македонци.[5]

Според последниот попис од 2021 година, во селото живееле 4 жители, сите Македонци.

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 150 184 197 230 202 153 42 21 17 5 4
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[6]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[7]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[8]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[9]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Избирачко место[уреди | уреди извор]

Селото е опфатено во избирачкото место бр. 2314 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на шумска куќа на јп "македонски шуми"-подружница за шумарство.[10]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 67 гласачи.[11]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Реки

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
 2. Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 233.
 3. Brancoff, D.M. La Macedoine et sa Population Chretienne, Paris, 1905, рр. 134-135.
 4. „200K Volkstumskarte Jugoslawien“.
 5. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
 6. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
 7. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
 8. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
 9. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.
 10. „Описи на ИМ“. Архивирано од изворникот на 2023-08-17. Посетено на 6 ноември 2019.
 11. „Претседателски избори 2019“. Архивирано од изворникот на 2019-12-29. Посетено на 6 ноември 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]