Стар Караорман

Координати: 41°46′54″N 22°12′12″E / 41.78167° СГШ; 22.20333° ИГД / 41.78167; 22.20333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Стар Караорман
Стар Караорман во рамките на Македонија
Стар Караорман
Местоположба на Стар Караорман во Македонија
Стар Караорман на карта

Карта

Координати 41°46′54″N 22°12′12″E / 41.78167° СГШ; 22.20333° ИГД / 41.78167; 22.20333
Општина Штип
Население 924 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 30523
Стар Караорман на општинската карта

Атарот на Стар Караорман во рамките на општината
Стар Караорман на Ризницата

Стар Караорман — село во Општина Штип, во околината на градот Штип.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа на левиот брег на реката Брегалница, оддалечено 4,5 километри од Штип.

Историја[уреди | уреди извор]

Во XIX век селото било дел од Штипската каза на Отоманското Царство. Денешното село е настанато со спојување на двете некогашни села: Горен Караорман и Долен Караорман.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Население[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948958—    
1953291−69.6%
1961374+28.5%
1971425+13.6%
1981611+43.8%
ГодинаНас.±%
1991863+41.2%
1994893+3.5%
2002911+2.0%
2021924+1.4%

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Стар Караорман живееле 42 жители, сите Македонци.[2] Според егзархискиот секретар Димитар Мишев, („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во Стар Караорман имало 48 Македонци, под врховенството на Бугарската егзархија.[3]

Според германска карта издадена во 1941 година, а заснована на пописот на Кралството Југославија од 1931 година, селото Горен Караорман имало 25 до 50 Македонци, додека пак селото Долен Караорман ималo 100 Власи.[4]

На пописот од 2002 година, селото имало 911 жители, од кои 840 Македонци, 67 Власи, 3 Срби и 1 останат.[5]

Според последниот попис од 2021 година, во селото живееле 924 жители, од кои 791 Македонец, 49 Власи, 2 Срби и 82 лица без податоци.[6]

На табелата е прикажан националниот состав на населението низ сите пописни години:[7]

Година Македонци Албанци Турци Роми Власи Срби Бошњаци Ост. б.п. Вкупно
1948 958
1953 157 133 1 ... 291
1961 240 ... ... 1 ... 133 374
1971 318 ... 3 ... 104 425
1981 529 1 71 3 ... 7 611
1991 769 4 77 4 9 863
1994 787 100 4 2 893
2002 840 67 3 1 911
2021 791 49 2 82 924

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Избирачко место[уреди | уреди извор]

Во селото постои избирачкото место бр. 2315 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште.[8]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 845 гласачи.[9]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Археолошки наоѓалишта[10]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
  2. Кънчов, Васил. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр.230.
  3. Brancoff, D.M. "La Macedoine et sa Population Chretienne". Paris, 1905, р.134-135.
  4. „200K Volkstumskarte Jugoslawien“.
  5. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  6. „Оваа категорија опфаќа лица коишто учествуваат во вкупното резидентно население, но поради нивно одбивање да бидат попишани, неможност да бидат најдени на својата адреса на живеење и непотполност во работата на попишувачите не биле официјално попишани, туку за нив податоците биле преземени од административни извори и затоа не учествуваат во изјаснувањето за етничка припадност, вероисповед и мајчин јазик (Прочитајте повеќе...).“
  7. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). База на податоци МАКСтат Архивирано на 10 декември 2021 г.. Државен завод за статистика.
  8. „Описи на ИМ“. Архивирано од изворникот на 2023-08-17. Посетено на 3 ноември 2019.
  9. „Претседателски избори 2019“. Архивирано од изворникот на 2019-12-29. Посетено на 3 ноември 2019.
  10. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академија на науките и уметностите. стр. 442. ISBN 9989649286.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]