Судиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Судиќ
Судиќ is located in Македонија
Судиќ
Местоположба на Судиќ во Македонија
Општина Општина Штип
Население 10 жит.
(поп. 2002)
Надм. вис. 670 м
Судиќ на општинската карта
Судиќ во Општина Штип.svg

Атарот на Судиќ во рамките на општината
Commons-logo.svg Судиќ на Ризницата

Судиќ е село во Општина Штип, во околината на градот Штип.Некогашно училиште во Судиќ

Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Историja[уреди | уреди извор]

Во XIX век, Судиќ е село во Штипската каза во Османлиската Империја.

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Според статистиката на Васил К'нчов („Македониja, Етнографиja и статистика“) од 1900 година, во Судиќ живееле 192 жители, сите Македонци.[1]

Според секретарот на бугарската егзархија Димитар Мишев, („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во Судиќ имало 256 Македонци, егзархисти.[2]

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 10 жители, сите Македонци. [3]

На табелата е прикажан бројот на населението во сите пописни години:[4]

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 192[1] 256[2] 407 452 440 304 86 37 27 10

Родови[уреди | уреди извор]

Судиќ е македонско село.

Според истражувањата од 1957 година, родови во селото се:

  • Староседелци: Велковци (8 к.), Еровци (7 к.), Субашинци (6 к.), Пејевци (8 к.), Ефремовци (2 к.) и Гаџовци (1 к.)
  • Доселеници: Грбевци (13 к.) доселени се од селото Милино, најверојатно се староседелци во оваа област, Овче Поле; Чавковци (4 к.) доселени се од некое село Карамани над Штип; Шеталевци (5 к.) доселени се од сега раселеното село Толја, кое постоело кај Мечкуевци; Лепитковци (8 к.), Мерешковци (1 к.) и Кожуваровци (4 к.) доселени се, но не знаат од каде.[5]

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Администрација и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Кънчов, Васил. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр. 230.
  2. 2,0 2,1 Brancoff, D.M. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, pp. 134-135.
  3. http://www.stat.gov.mk/publikacii/knigaX.pdf Попис во Македонија 2002. - Книга 10.
  4. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година) *Државен завод за статистика http://makstat.stat.gov.mk.
  5. Трифуноски, Јован (1961). Овчеполска котлина. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]