Прејди на содржината

Никоман

Од Википедија — слободната енциклопедија
Никоман
Никоман во рамките на Македонија
Никоман
Местоположба на Никоман во Македонија
Никоман на карта

Карта

Општина Штип
Население 2 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 30039
Надм. вис. 770 м
Никоман на општинската карта

Атарот на Никоман во рамките на општината
Никоман на Ризницата

Никоман — село во Општина Штип, во околината на градот Штип.

Географија и местоположба

[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа на западните падини на Плачковица, оддалечено 11 километри југоисточно од Штип. Селото зафаќа површина од 11 км2. Од нив, 769 хектари се шуми, 164 хектари се пасишта и 152 се обработливо земјиште.[2]

Историја

[уреди | уреди извор]

Во XIX век селото било дел од Штипската каза на Отоманското Царство.

Стопанство

[уреди | уреди извор]

Население

[уреди | уреди извор]
Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948155—    
1953152−1.9%
1961120−21.1%
197168−43.3%
198113−80.9%
ГодинаНас.±%
19918−38.5%
19942−75.0%
20024+100.0%
20212−50.0%

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Никоман живееле 110 жители, сите Македонци.[3] Според егзархискиот секретар Димитар Мишев, („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во Никоман имало 120 Македонци, под врховенството на Бугарската егзархија.[4]

Според германска карта издадена во 1941 година, а заснована на пописот на Кралството Југославија од 1931 година, селото имало 150 Македонци.[5]

Никоман е мало село, коешто во 1961 година броело 120 жители, а во 1994 година бројот се намалил за 2 жители.[2]

Според пописот од 2002 година, населението на Никоман броело 4 жители, сите Македонци.[6]

Според последниот попис од 2021 година, во селото живееле 2 жители, сите Македонци.

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 110 120 155 152 120 68 13 8 2 4 2
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[7]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[8]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[9]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[10]

Општествени установи

[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика

[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости

[уреди | уреди извор]

Редовни настани

[уреди | уреди извор]

Личности

[уреди | уреди извор]

Култура и спорт

[уреди | уреди извор]

Иселеништво

[уреди | уреди извор]
  1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
  2. 2,0 2,1 Панов, Митко (1998). Енциклопедија на селата во Република Македонија: географски, демографски, и аграрни обележја (I. изд.). Скопје: Патрија. стр. 209. ISBN 9989-862-00-1.
  3. Кънчов, Васил. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр.230.
  4. Brancoff, D.M. "La Macedoine et sa Population Chretienne". Paris, 1905, р.134-135.
  5. „200K Volkstumskarte Jugoslawien“.
  6. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  7. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
  8. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
  9. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
  10. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]