Прејди на содржината

Јамуларци

Координати: 41°44′02″N 22°02′21″E / 41.73389° СГШ; 22.03917° ИГД / 41.73389; 22.03917
Од Википедија — слободната енциклопедија
Јамуларци
Јамуларци во рамките на Македонија
Јамуларци
Местоположба на Јамуларци во Македонија
Јамуларци на карта

Карта

Координати 41°44′02″N 22°02′21″E / 41.73389° СГШ; 22.03917° ИГД / 41.73389; 22.03917
Општина Штип
Население 0 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 30018
Надм. вис. 570 м
Јамуларци на општинската карта

Атарот на Јамуларци во рамките на општината
Јамуларци на Ризницата

Јамуларци — село во Општина Штип, во околината на градот Штип.

Географија и местоположба

[уреди | уреди извор]

Ова поранешно село се наоѓало непосредно до реката Брегалница, на западната страна од Општина Штип, на 290 метри надморска височина, а атарот зафаќал површина од 13,3 км2. Селото било оддалечено 13 километри западно од градот Штип.

Историја

[уреди | уреди извор]

Во XIX век, селото било дел од Штипската каза на Скопскиот Санџак, како дел од Косовскиот Вилает на Османлиската Империја.

Стопанство

[уреди | уреди извор]

Население

[уреди | уреди извор]
Население во минатото
ГодинаНас.±%
19486—    
19537+16.7%
196120+185.7%
19710−100.0%
198100.00%
ГодинаНас.±%
199100.00%
199400.00%
200200.00%
202100.00%

Според статистиката на Васил К’нчов (Македонија, Етнографија и статистика) од 1900 година во Јамуларци живеат 305 жители, сите Турци.[2]

Според германска карта издадена во 1941 година, а заснована на пописот на Кралството Југославија од 1931 година, селото имало 10 до 25 Турци.[3]

Јамуларци е целосно раселено по 1961 година, кога броело само 20 жители, Турци.

Според последниот попис од 2021 година, во селото немало жители.

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 305 6 7 20 0 0 0 0 0 0
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[4]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[5]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[6]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[7]

Општествени установи

[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика

[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости

[уреди | уреди извор]

Редовни настани

[уреди | уреди извор]

Личности

[уреди | уреди извор]

Култура и спорт

[уреди | уреди извор]

Иселеништво

[уреди | уреди извор]
  1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
  2. Кънчов, Васил. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр. 231.
  3. „200K Volkstumskarte Jugoslawien“.
  4. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
  5. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
  6. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
  7. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]