Црква „Св. Петка“ - Судик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Петка
македонска православна црква
Епархија Брегалничка
Архијерејско намесништво Штипско
Парохија Горнобалванска
Местоположба

Координати 41°51′56″N 22°7′23″E / 41.86556° СГШ; 22.12306° ИГД / 41.86556; 22.12306Координати: 41°51′56″N 22°7′23″E / 41.86556° СГШ; 22.12306° ИГД / 41.86556; 22.12306
Место Судик
Општина Штип
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Петка
Изградба XIX век
Архитектонски опис

Св. Петкацрква во штипското село Судик. Му припаѓа на Штипското архијерејско намесништво во Брегалничката епархија на МПЦ - ОА.

Црквата е изградена во XIX век. Обновена е во 1956 година.[1] Иконите и дел од живописот се изработени во XIX и XX век од штипскиот зограф Коста Вангелов.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Горнобалванска парохија“. Брегалничка епархија. Посетено на 1 април 2014.