Читаклија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Читаклија
Читаклија во рамките на Македонија
Читаклија
Местоположба на Читаклија во Македонија
Читаклија на карта

Карта

Координати 41°35′53″N 22°12′31″E / 41.59806° СГШ; 22.20861° ИГД / 41.59806; 22.20861Координати: 41°35′53″N 22°12′31″E / 41.59806° СГШ; 22.20861° ИГД / 41.59806; 22.20861
Регион Источен
Општина Штип
Население нема жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО
Надм. вис. 265 м
Читаклија на општинската карта

Атарот на Читаклија во рамките на општината
Читаклија на Ризницата

Читаклија — историско село во Штипско, на границата со Општина Неготино.

Географија[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓало 15 км југозападно од Штип, во јужното подножје Конечка Планина (Серта), на 5 км југозападно од Хаџи-Сејдели.

Историја[уреди | уреди извор]

Во XIX век Читаклија било турско село во Штипската каза. Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) во 1900 г. Читакли имало 150 жители Турци.[2]

На етничката карта од 1927 г. Леонард Шулце Јена го наведува Читакли (Čitakli) како село со нејасен етнички состав.[3]

Родови[уреди | уреди извор]

Читаклија било турско село.

Според истражувањата од 1920-1924, родови во селото:

  • Доселеници: Ѓегалардар (4 к.), Коџа-Имерлер (7 к.), Шабанџик (1 к.), Коџа-Фератлар (1 к.) и Кучук-Сулолар (2 к.) стари доселеници од Турција, по потекло Јуруци.[4]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Селото е раселено а највеќе иселеници има во Турција.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
  2. Кънчов, Васил. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр. 232.
  3. Leonhard Schultze Jena. "Makedonien, Landschafts- und Kulturbilder", Jena, G. Fischer, 1927
  4. . Радовановиќ, Воислав (1924). Тиквеш и Раец. Белград. Отсутно или празно |title= (help)CS1-одржување: друго (link)