Калапетровци

Координати: 41°42′19″N 22°18′37″E / 41.70528° СГШ; 22.31028° ИГД / 41.70528; 22.31028
Од Википедија — слободната енциклопедија
Калапетровци
Калапетровци во рамките на Македонија
Калапетровци
Местоположба на Калапетровци во Македонија
Калапетровци на карта

Карта

Координати 41°42′19″N 22°18′37″E / 41.70528° СГШ; 22.31028° ИГД / 41.70528; 22.31028
Општина Штип
Население 1 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 30021
Надм. вис. 520 м
Калапетровци на општинската карта

Атарот на Калапетровци во рамките на општината
Калапетровци на Ризницата

Калапетровци — село во Општина Штип, во околината на градот Штип.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Ова мало село се наоѓа во источниот дел на територијата на Општината Штип, во изворишното сливно подрачје на реката Отиња, чиј атар се допира со просторот на Општината Радовиш. Селото е планинско, на надморска височина од 700 метри. Од градот Штип населбата е оддалечена 14 км.

Атарот зафаќа површина од 14,7 км2. На него преовладуваат шумите на површина од 605 ха, на пасиштата отпаѓаат 409 ха, а на обработливото земјиште 362 ха.[2]

Историја[уреди | уреди извор]

Во XIX век, селото било дел од Штипската каза на Скопскиот Санџак, како дел од Косовскиот Вилает на Османлиската Империја.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Селото има мешовита земјоделска функција.

Население[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948264—    
1953287+8.7%
1961145−49.5%
197175−48.3%
198145−40.0%
ГодинаНас.±%
199123−48.9%
19944−82.6%
20027+75.0%
20211−85.7%

Според статистиката на бугарскиот етнограф Васил К’нчов (Македонија, Етнографија и статистика) од 1900 година, селото Калапетровци имало 90 жители, сите Македонци.[3] Според секретарот на егзархијата Димитар Мишев („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) од 1905 година, во Калапетровци имало 112 Македонци, под врховенството на Бугарската егзархија.[4]

Според германска карта издадена во 1941 година, а заснована на пописот на Кралството Југославија од 1931 година, селото имало 150 Македонци.[5]

Калапетровци е мало село, коешто во 1961 година броело 145 жители, а во 1994 година бројот се намалил за 4 жители.[6]

Според пописот од 2002 година, во селото живееле 7 жители, сите Македонци.[7]

Според последниот попис од 2021 година, населението на Калапетровци броело само 1 жител, Македонец.

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 90 112 264 287 145 75 45 23 4 7 1
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[8]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[9]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[10]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[11]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Избирачко место[уреди | уреди извор]

Селото е опфатено во избирачкото место бр. 2313 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште на селото Шашаварлија.[12]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 90 гласачи.[13]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
 2. Панов, Митко (1998). Енциклопедија на селата во Република Македонија. Скопје: Патрија. стр. 143.
 3. Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 230.
 4. Brancoff, D.M. La Macedoine et sa Population Chretienne, Paris, 1905, рр. 134-135.
 5. „200K Volkstumskarte Jugoslawien“.
 6. Панов, Митко (1998). Енциклопедија на селата во Република Македонија: географски, демографски, и аграрни обележја (I. изд.). Скопје: Патрија. стр. 143. ISBN 9989-862-00-1.
 7. „Попис на Македонија“ (PDF). Завод за статистика на Македонија. 2002. Посетено на 28 јули 2016.
 8. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
 9. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
 10. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
 11. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.
 12. „Описи на ИМ“. Архивирано од изворникот на 2023-08-17. Посетено на 6 ноември 2019.
 13. „Претседателски избори 2019“. Архивирано од изворникот на 2019-12-29. Посетено на 6 ноември 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]