Сушево (Штипско)

Координати: 41°45′25″N 22°07′41″E / 41.75694° СГШ; 22.12806° ИГД / 41.75694; 22.12806
Од Википедија — слободната енциклопедија
Сушево

Спортскиот аеродром Сушево кај Штип

Сушево во рамките на Македонија
Сушево
Местоположба на Сушево во Македонија
Сушево на карта

Карта

Координати 41°45′25″N 22°07′41″E / 41.75694° СГШ; 22.12806° ИГД / 41.75694; 22.12806
Општина  Штип
Население 0 жит.
(поп. 2021)[1]

Повик. бр. (+389) 032
Шифра на КО 30057
Надм. вис. 350 м
Сушево на општинската карта

Атарот на Сушево во рамките на општината
Сушево на Ризницата

Сушево — село во Општина Штип, во околината на градот Штип.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Населбата се наоѓа на северозападниот дел на територијата на Општината Штип, недалеку од градот, на оддалеченост од околу четири километри. Селото е рамничарско, на надморска височина од 380 метри.

Атарот зафаќа простор од 4,4 км2. На него пасиштата заземаат површина од 248 ха, а на обработлив- ото земјиште отпаѓаат 144 ха.[2]

Историја[уреди | уреди извор]

Во XIX век, селото било дел од Штипската каза на Скопскиот Санџак, како дел од Косовскиот Вилает на Османлиската Империја.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Селото има полјоделско-сточарска функција.

Население[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948107—    
1953106−0.9%
1961107+0.9%
197183−22.4%
198135−57.8%
ГодинаНас.±%
199119−45.7%
199420+5.3%
200211−45.0%
20210−100.0%

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Сушево живееле 70 жители, сите Македонци.[3]

Според германска карта издадена во 1941 година, а заснована на пописот на Кралството Југославија од 1931 година, селото имало 25 до 50 Власи.[4]

Сушево е мало село, коешто во 1961 година броело 107, а во 1994 година 20 жители, и е во фаза на раселување.[5]

Според пописот од 2002 година, населението на Сушево броело 11 жители, сите Власи.[6]

Според последниот попис од 2021 година, во селото немало жители.

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 70 107 106 107 83 35 19 20 11 0
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[7]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[8]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[9]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[10]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Избирачко место[уреди | уреди извор]

Во селото постои избирачкото место бр. 1337 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на приватен објект. Во ова избирачко место е опфатено и селото Доброшани.[11]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 7 гласачи.[12]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
 2. Панов, Митко (1998). Енциклопедија на селата во Република Македонија. Скопје: Патрија. стр. 291.
 3. Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 232.
 4. „200K Volkstumskarte Jugoslawien“.
 5. Панов, Митко (1998). Енциклопедија на селата во Република Македонија: географски, демографски, и аграрни обележја (I. изд.). Скопје: Патрија. стр. стр. ISBN 9989-862-00-1.
 6. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
 7. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
 8. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
 9. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
 10. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.
 11. „Описи на ИМ“. Архивирано од изворникот на 2023-08-17. Посетено на 3 ноември 2019.
 12. „Претседателски избори 2019“. Архивирано од изворникот на 2019-12-29. Посетено на 3 ноември 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]